İste

Deneme Veritabanları Listesi

* SET = Son Erişim Tarihi
 • Akademik Sunum
  SET : 21 Haz 2021

  21 Haziran 2021 tarihine kadar deneme erişimine açılan Akademik Sunum veri tabanı hakkında bilgi vermek isteriz.

  Akademik Sunum 10.000’den fazla üniversite eğitimi sırasında kullanılabilecek sunumu içeren bir sunum veri tabanıdır. Çoğunluğu lisans ve lisansüstü dersleri ve bu derslerin konularını kapsayan sunumlar konularına göre ayrılacak şekilde yer almaktadır. Akademik sunum bir veri tabanı olarak sunumu barındırmanın yanında sunumların online / uzaktan eğitim sırasında kolayca gösterimi ve öğrenciler ile paylaşımını da sağlar.

  Akademik Sunum ile;

  • Kullanıcılar mevcut sunumları indirebilir veya kendi sunumlarınızı yükleyebilirler.
  • 12 kategoride binlerce sunum tam metin içeriğinde arama yapabilirler.
  • Sunumları web/mobil cihazlardan çevrimiçi görüntülenebilir.
  • İlgi alanlarınıza göre kategoriler içerisinde sunumlara göz atılabilir.
  • Merak ettiğiniz konularda yüklenen yeni sunumları otomatik olarak bülten ile akademisyen ve araştırmacılara bildirilir.

   

  Erişim için tıklayınız.

  Not: Akademik sunuma, internet bağlantısının olduğu her yerden erişim sağlayabilirsiniz.

 • Rosetta Stone (Dil Eğitimi) Veri Tabanı
  SET : 31 May 2021

  31 Mayıs 2021 tarihine kadar deneme erişimine açılan Rosetta Stone hakkında bilgi vermek isteriz.

  Rosetta Stone Library Solution veritabanı; araştırmacıların, öğrencilerin ve kurum çalışanlarının kullanabileceği, ister başlangıç seviyesi olsun, isterse orta seviyede, farklı seviyedeki kullanıcıların istifade edebileceği, 30 dil içeren dünyanın en popüler dil eğitim setidir.

  Dünya üzerindeki her türlü eğitim kademesinden 22,000’den fazla okul, 8,000’den fazla özel şirket (Vodafone, Siemens, EasyJet, Tripadvisor, TDK, Hitachi gibi) ve 9,000’den fazla ulusal/uluslararası kâr amacı gütmeyen organizasyonun kullanmakta olduğu, dünyanın bir numaralı online dil eğitimi ve öğretimi setidir. 1,000’in üzerindeki değerlendirmeye göre, 5 yıldız üzerinden 4.7 puan alarak bu alanda en yüksek puana sahip dil öğrenme aracıdır.

   

  Bilgisayardan Erişim:

  1) Erişim linkine tıklayın

  2) Kurumsal eposta adresinizi, yeni belirleyeceğiniz şifreyi girin ve öğrenmek istediğiniz dili seçerek kayıt olun

  3) Launch Rosetta Stone Foundations linkine tıklayıp giriş yapın

   

  Mobilden Erişim:

  1) Öncelikle bilgisayardan erişim sağlayın ve kurumsal eposta adresinizle bir hesap oluşturun

  2) Mobil cihazınıza Rosetta Stone’u yükleyin ve giriş yapın.

  (Apple cihazınız için App Store’dan, Android cihazınız için Google Play Store’dan ‘Rosetta uygulamasını arayınız)

  3) Sign in kısmından, Work or School  seçeneğine tıklayın

  4) Bilgisayardan oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifresinin yanı sıra Namespace kısmına ns240700 bilgisini ekleyip, giriş sağlayın

   

  Erişim linki: https://bit.ly/rosettadeneme

   

  Not 1: Rosetta Stone deneme erişimine VPN ayarı yapmadan, yukarıdaki erişim adresi ile kampüs içerisinden veya dışından erişim sağlanabilmektedir.

  Not 2: Sisteme, istatistik çalışmalarımız için, lütfen kurumsal (@iste.edu.tr uzantılı) mail adresinizle kayıt olunuz.

  Not 3: Detaylı kullanım kılavuzları ektedir.


  Rosetta Stone - Bilgisayardan Erişim


  Rosetta Stone - Mobilden Erişim

 • JSTOR
  SET : 30 Haz 2021

  30 Haziran 2021 tarihine kadar deneme erişimine açılan, JSTOR veri tabanının EKUAL anlaşması dışında kalan Tematik Koleksiyonlar, Birincil Koleksiyonlar ve Artstor kısımları hakkında bilgi vermek isteriz.

   

  Tematik koleksiyonlar; JSTOR Security Studies (Güvenlik Çalışmaları) koleksiyonu, dünya çapındaki perspektifleri kapsayan, uluslararası ve ulusal güvenlik sorunları ve dış politika konularında akademik ve politik araştırmaları bir araya getirmektedir. Bu disiplinlerarası kaynak, kütüphaneciler, akademisyenler ve politika araştırmacıları ile işbirliği içinde ve akademisyenler ve profesyonellerden oluşan bir danışmanlık grubunun rehberliğinde oluşturulmuştur.

  Erişim linki: https://www.jstor.org/security-studies/

   

  Birincil Koleksiyonlar; Global Plants, bu alanda çalışan kişilerin katkılarıyla hazırlanmış ve botanik, ekoloji ve koruma çalışmaları konularındaki öğretim ve araştırmalar için temel bir kaynaktır. İçeriğinde yüksek çözünürlüklü numunelerin yanı sıra referans çalışmaları ve yazışmalar, günlükler, resimler ve fotoğraflar gibi birincil kaynaklar dahil olmak üzere iki milyondan fazla nesne bulunmaktadır.

   

  Erişim linki: https://plants.jstor.org/

   

  Artstor; Akademisyenlere ve öğrencilere disiplinin sınırlarının ötesinde geniş bir konu yelpazesinde eksiksiz bir görüntü kaynağı sağlar. 2,5 milyondan fazla görüntüden oluşan (ve her geçen gün büyüyen) yaklaşık 300 koleksiyonda, Smithsonian’dan Yerli Amerikan sanatı, Louvre’dan hazineler ve Ayasofya’nın panoramik, 360 derecelik manzaraları gibi materyaller, kullanımı kolay tek bir kaynakta incelenebilir.

  Görseller, aralarında Metropolitan Sanat Müzesi, Modern Sanatlar Müzesi (MoMA) ve Louvre gibi önemli müzelerin ve Oxford Üniversitesi Bodleian Kütüphanesi, Harvard Peabody Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi ve Magnum Fotoğraf Ajansı gibi özel konulara odaklanmış kurumların da bulunduğu çok çeşitli yerlerden, müzelerden, fotoğraf arşivlerinden, akademisyenlerden ve sanatçılardan derlenmiştir. Tarih öncesinden günümüze kadar sanatsal üretimi her yönüyle kapsamasına ek olarak, Dijital Kütüphane, antropoloji, arkeoloji, mimarlık, klasikler, moda, tarih, fotoğrafçılık ve dini araştırmalar gibi konularda eğitim ve öğretim için zengin bir içerik sunmaktadır.

  Erişim Linki: https://library.artstor.org/

   

   

  Kampüs İçi Erişim için tıklayınız.

  İSTENET-VPN Kurulum ve Kullanım Rehberi için tıklayınız.

  Öğrenci VPN Başvuru Formu için tıklayınız.