İste

Piri Keşif Aracı Deneme Erişimi

31 Aralık 2020 tarihine kadar deneme erişimine açılan PİRİ Keşif Aracı hakkında bilgi vermek isteriz.

Keşif araçları Kütüphanenin basılı ve elektronik kaynaklarının yanı sıra açık erişimli yayınları bir arayüzden tarama olanağı sağlayan sistemlerdir.

PİRİ, arama odaklı kurumsal olarak özelleşmiş bir keşif aracıdır. PİRİ, akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler için araştırılan konu hakkında birçok veri tabanını tarayarak sonuçları analiz eder ve listeler. Yapay zekâ destekli modern arama algoritmaları ile ilgili içerikleri bulmayı amaçlar. Kütüphanenin abone olduğu veri tabanları ile birlikte geniş açık erişim içeriği sayesinde kullanıcıların tüm ihtiyaçlarını karşılar ve kullanıcı dostu ekranları ile araştırmaya teşvik eder. PİRİ Keşif Aracı sadece dijital veri tabanları ile değil kütüphane kataloğu ile entegre olup kütüphanenin basılı yayınlarında da sonuçlarını gösterir.

PİRİ Keşif Aracı ile ilginizi çeken yayınları listenize ekleyip daha sonra tekrar görüntüleyebilir ve kendi çalışma alanınızı yaratabilirsiniz. Yararlandığınız yayınlara kolayca atıf verebilir, hızlıca paylaşabilirsiniz.

PİRİ Keşif Aracı, YÖK Ulusal Tez Merkezi ile birlikte binlerce yabancı üniversite de yayınlanmış yüksek lisans ve doktora tezlerini kapsar. Sadece tez arayabileceğiniz bir ekran sayesinde arama kelimesi ile bağlantılı tezlere kolayca ulaşabilirsiniz.

PİRİ, her geçen gün popülerliği artan video veri tabanlarını kapsayan tek keşif aracıdır.

PİRİ Keşif Aracı;

  • 100 milyondan fazla akademik eser (makale-bildiri-tez vb.),
  • 28 milyon Açık erişim PDF & HTML tam metnini,
  • Gelişmiş arama ile sorgu yapılandırmasını,
  • Ana disiplin-Alt disiplin-Erişim uçları algoritması ile sonuçlara kolaylıkla erişimi,
  • Kişisel çalışma alanını,
  • Kütüphaneye ait basılı yayınlarını kapsar.

Not: Kütüphanenin abonelik sağladığı veya satın aldığı elektronik kaynaklara erişim için kampüs ağıdan giriş yapmalısınız.

PİRİ Keşif aracına erişim için tıklayınız.

Kampüs dışı erişim için tıklayınız.