İste

TUBİTAK - EKUAL Veritabanları Listesi

* SET = Son Erişim Tarihi
 • SPRINGER E-KİTAP VERİTABANI

  Springer eKitap koleksiyonu yaşam bilimleri, kimya, çevre bilimleri, davranış bilimleri, sosyal bilimler, bilgisayar bilimi, malzeme bilimi, matematik, tıp, enerji, fizik & astronomi ve mühendislik alanlarındaki 50.000’in üzerinde kitap ile kütüphane koleksiyonunda yer almaktadır. Kitap ve kitap bölümlerine tam metin erişim imkanı sağlayan Springer eKitap koleksiyonu limitsiz kullanım, limitsiz indirme, limitsiz çıktı alma, kampüs dışı erişim ve mobil cihazlarda kullanım özellikleri içermektedir.  Her kitap için ‘’bölüm indirme’’ ve bütün ‘’kitap indirme’’ seçenekleri vardır.
    Erişim linki :http://link.springer.com

 • Taylor & Francis Veritabanı

  VERİTABANI HAKKINDA BİLGİ

   

  (Veritabanı; fizik, matematik, mühendislik, teknoloji, eczacılık, biyoloji, psikoloji, eğitim, isletme, kimya ve beşeri bilimlerde yaklaşık 1039 dergiye 1997'den itibaren tam metin erişim sağlamaktadır. Bu dergilerin 552 adedi Sosyal ve Beşeri Bilimler; 487 adedi ise Fen Bilimleri, Teknoloji ve Tıp alanındadır.)

  Erişim linki : http://www.tandfonline.com


  Kullanım Kılavuzu

 • ScienceDirect Veritabanı

  VERİTABANI İLE İLGİLİ BİLGİ

  (Science Direct, Elsevier Science Yayınevinin ve diğer bilimsel, teknik, tıp yayınevlerinin ve derneklerin dergilerine ve danışma kaynaklarına tam metin erişimi sağlayan disiplinler arası elektronik veri tabanıdır. Ayrıca bu veri tabanından bibliyografik bilgi de taranabilir.)

  Erişim linki : http://www.sciencedirect.com/

   


  Kullanım Kılavuzu

 • Web Of Science

  Veritabanı Hakkında Bilgi

  Dergilerin etki değerleri, araştırma performansı ölçümleri, kütüphanelerin koleksiyon geliştirme vs gibi çalışma alanlarında kurumların başvurabileceği temel bir kaynaktır. Birçok bilim dalı ve disiplinde 16.000'in üzerinde dergi, kitap ve konferans bildirilerini kapsayan bibliyografik ve atıf veri tabanıdır.)

  Erişim Linki : http://apps.webofknowledge.com


  KULANIM KIALVUZU

 • İthenticate İntihal Programı

  İthenticate İntihal Programı Nedir?

  Üniversitelerde doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir.

  Programı kullanmak isteyen akademisyenlerin sisteme tanımlanması için; ad, soyad ve  kurumsal e-postalarını kddb@iste.edu.tr adresine mail gönderebilir veya 16 02 nolu dahili hattan kendileri için hesap oluşturulmasını isteyebilirler.

  İthenticate İntihal Programı Kullanımı 

  Üniversitelerde doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir.  Araştırma görevlisi, doktora öğrencisi veya lisans öğrencilerinin programı kullanması ve program üzerinde tez, öğrenci ödevi, proje vb. gibi makale dışı taramaların yapılması lisansa aykırıdır. Bu tarz kullanımı tespit edilen kullanıcıların hesapları kapatılacaktır, 

  Erişim linki : http://www.ithenticate.com/

   


  KULANIM KIALVUZU

 • Emerald Premier eJournal

  VERİTABANI HAKKINDA BİLGİ

  Emerald Group Publishing Limited 1967’de İngiltere’de kurulan uluslararası bir yayınevidir 305 elektronik dergi, 1650 ekitap ve 1500 Vaka çalışması sunar. Konu alanları ağırlıklı olarak yönetim bilimleridir

  Erişim adresi : http://www.emeraldinsight.com/


  KULANIM KIALVUZU

 • SCOPUS

  SCOPUS BİLGİLENDİRME

  Scopus ; Bilimsel  araştırma literatürünün ve nitelikli web kaynaklarının en geniş özet (abstract) ve atıf larını içeren  veritabanıdır. Bilim insanlarının ihtiyaç duyduğu bilgiyi bulmak için tasarlanmış olup bilimsel literatür ve navigasyon aracıdır. Hızlı, kolay ve anlaşılır olan Scopus literatür araştırma prosesine üstün bir destek sağlar. Ayrıca gelişmiş kütüphane entegrasyonu ve kişiselleştirme özelliklerine sahiptir.

  SCOPUS'UN SUNDUKLARI

  • 15,000 başlık  4,000 farklı yayıncıdan 23.000 akademik dergi

  •  750 konferans proceedingleri
  • 27 milyon abstrakt

  • 245 milyon tüm abstraktlara eklenmiş referanslar

  • 250 milyon  bilimsel web sayfasından çıkan sonuçlar

  • 13 milyon patent, ki bu patentler  4 en önemli patent bürosundan çıkmıştır

  • Tam metin makalelerine ve diğer kütüphane kaynaklarına problemsiz erişim sağlayan linkler

  • Konuyla en çok ilgisi olan  bulgulara (hit`lere) bir bakışta  görünüm sağlayacak  yaratıcı tool`lar

  • Sorgularınızla uyum içindeki yeni makaleler konusunda veya  en çok  faydalandığınız yazara ait sizin  güncel kalmanızı sağlayacak  uyarılar (alerts)

  • 80 den fazla ve sayısı giderek artarak taranan türkçe akademik dergi yer almaktadır.

  • Yazar Ayırımcısı (Author Profiling) ile aynı yazara ait  ismin değişik yazılımları durumunda  bugün mevcut databaseler içerisinde sunulan en etraflı ve kesin çözüm sunar.

  • Atıf İzleyicisi (Citation Tracker)   ile yazar ve makale analizleri sayesinde kim ne yapıyor, en iyi çalışma nerede yayınlanmış, okunacak en iyi paper`lar kimin, hangi konular popülerlik ve ilgi kazanıyor gibi konularda literatür araştırmasını güçlendirmektedir.

  Erişim linki : http://www.scopus.com

 • MENDELEY

  MENDELEY HAKKINDA BİLGİ

   Mendeley ; araştırmanızı organize etmenize, aynı alanda çalışan diğer araştırmacılarla işbirliği yapmanıza,  en son araştırmaları keşfetmenize yarayan referans yönetim aracı ve akademik sosyal ağdır. Bilgisayarınızda yer alan okunacak ve okunmuş makalelerinizi organize eder. Okuduğunuz makaleleri temel alarak size aynı konuda okuyabileceğiniz başka makaleleri önerir.Yanınızda bilgisayarınız olmasa da, bilgisayarınıza indirdiğiniz makalelere online olarak erişim imkân sağlar. Akıllı telefonlarınız ve tabletlerinizle istediğiniz yerde makalelerinizi okuma imkânı verir. Otomatik olarak referanslarınızı istediğiniz stilde oluşturur. Online olan diğer araştırmacılarla işbirliği yapmanızı sağlar.

  Erişim linki : https://www.mendeley.com/


  Mendeley Kullanım Kılavuzu