İste

TUBİTAK - EKUAL Veritabanları Listesi

* SET = Son Erişim Tarihi
 • Bibliyometrik Atıf Veritabanı – Scopus / (EKUAL)

  Hakkında:

  Scopus, bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan, hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veri tabanıdır. Bilimsel araştırmaların etkin ve verimli bir şekilde takip edilmesi hedeflenmektedir. Sanat ve insani bilimlerin yanı sıra fen bilimleri, teknoloji, tıp ve sosyal bilimler alanında tüm dünyadan 5000'in üzerinde yayıncının 18.500'ün üzerindeki dergisini kapsar. Scopus %70'i 1996 yılından beri yayınlanmış özetler, oldukça geniş ve kaliteli web sayfaları ve patent bilgisi olmak üzere 43 milyon kayıt içerir.

  Scopus’ta;

  • Tam metinli kaynaklara Kütüphanemizin erişimi varsa Scopus içerisinden bulduğunuz kayıtların tam metinlerine tek bir tıkla bağlantı kurabilir,
  • Araştırmacıların değerlendirilmesi ve bilimsel araştırmaların sorguları için atıf analizi gerçekleştirebilir,
  • Araştırmacıların kurumlarını ve bilimsel kayıtlarını takip edebilir,
  • Kurumların bilimsel çıktılarını ve bilimsel eğilimlerini gözlemleyebilir,
  • Dergi analizi aracı sayesinde SNIP ve SJR verilerini kullanarak hangi bilimsel dergide yayın yapacağınızı  belirleyebilir,
  • Kendi alanlarınızdaki en çok atıf alan makaleyi görüntüleyebilir,
  • Hakemli dergilerde yayınlamış olduğunuz makalelerin performans analizlerini ve yazar analizlerini yapabilir,
  • Kendi alanlarınızdaki araştırmacıları görüntüleyebilir ve kimlerle ortak çalışmalar yapabileceğini araştırabilirsiniz.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • Bibliyometrik Atıf Veritabanı - Web of Science / (EKUAL)

  Hakkında:

  Çeşitli disiplinlerde yayın yapan bilimsel dergilerin etki gücünü, yayınlanan makalelerin aldığı atıf sayısını gösteren ve ayrıca yazarların makaleleri ve makalelerin kaynakçalarını listeleyen bibliyografik bir veri tabanıdır. Web of Science fen bilimleri, sosyal bilimler, sanat ve insani bilimlerini konu alan dergileri ve konferans bildirilerini düzenli olarak tarayarak araştırma alanınızla en ilgili ve prestijli yayınlara ulaşmanızı sağlar. Araştırma alanınızda yayın üreten uzman araştırmacıların çalışmalarındaki referans bilgilerini ve konu ilişkilerini kullanarak birbiriyle ilgili tüm kayıtlara linkler verir.

  • Science Citation Index Expanded (1980 yılından günümüze)
  • Social Sciences Citation Index (1980 yılından günümüze)
  • Arts & Humanities Citation Index (1975 yılından günümüze)
  • Conference Proceedings Citation Index- Science (1990 yılından günümüze)
  • Conference Proceedings Citation Index- Social Science & Humanities (1990 yılından günümüze) 

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCOHOST / (EKUAL)

  Hakkında:

  Çeşitli disiplinlerde birçok kaynağı kapsayan veritabanlarından oluşmaktadır. 13.353 e-dergi

  5.220 e-kitaba tam metin erişim sağlanmaktadır.

  Academic Search Ultimate

  Applied Science & Business Periodicals Retrospective

  The Belt and Road Initiative Reference Source

  Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982

  Business Source Ultimate

  Central & Eastern European Academic Source

  DynaMed

  Education Index Retrospective: 1929 – 1983, ERIC (Eğitim Bilimleri)

  European Views of the Americas: 1493-1750

  GreenFILE (Çevre)

  Humanities & Social Sciences Index Retrospective

  Library, Information Science & Technology Abstracts

  MasterFILE Complete

  MEDLINE

  Newspaper Source Plus

  Newswires

  Open Dissertations

  Regional Business News

  Teacher Reference Center

  Web News

   

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

   

   

   

 • EBSCO Academic Search Ultimate / (EKUAL)

  Hakkında:

  Dünyanın en kapsamlı çok disiplinli veri tabanı olan Academic Search Ultimate, sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır.

  İçerik:

  • Özetleri ile birlikte indekslenen 17,900’e yakın dergi

  • Toplam tam metin dergi  : 11,900’den fazla

  • Hakemli tam metin dergi : 8,700’e yakın

  • Web of Science ya da Scopus indekslerindeki aktif tam metin dergi: 5,300’den fazla

  • Tam metin dergilerin indekslendiği sosyal ve beşeri bilimler alan ve atıf indeksleri: ATLA Religion, ERIC, Historical Abstracts, MLA International Bibliography, PsycINFO, Social Sciences Citation Index (SSCI), Scopus

  • 1887’ye kadar uzanan arşiv kapsamı

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO Applied Science & Business Periodicals Retrospective Index / (EKUAL)

  Hakkında:

  1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO Applied Science & Technology Index Retrospective / (EKUAL)

  Hakkında:

  Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.  

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO Business Source Ultimate / (EKUAL)

  Hakkında:

  İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri için derlenen Business Source Ultimate, alanında dünyanın en kapsamlı tam metin dergi içeriğinin yanı sıra sunduğu birçok farklı doküman türü ile komple bir araştırma aracıdır. Business Source veri tabanları; Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. Kapsadığı konulardan bazıları: Bankacılık, çalışma ekonomisi, ekonometri, ekonomi, finans, iktisadi gelişme, iktisat, iktisat politikası, iktisat teorisi, iş ve işletme yönetimi, mali iktisat, maliye teorisi, muhasebe, pazarlama, uluslararası iktisat, üretim yönetimi, yönetim bilişim sistemleri, yönetim ve organizasyon, v.b.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO DynaMed / (EKUAL)

  Hakkında:

  National Science Foundation - NSF (ABD American Ulusal Bilim Vakfı ) desteği ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış olan DynaMed dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 5,700’den fazla başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır. DynaMed’in içeriği en iyi kanıtlar ile belirlenir.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO Education Index Retrospective / (EKUAL)

  Hakkında:

  Education Index Retrospective, ağırlıkla eğitim olmak üzere birçok konu başlığında birçoğu hakemli olmak üzere 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 850,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO ERIC (Eğitim Bilimleri) / (EKUAL)

  Hakkında:

  ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim literatürüne temel danışma kaynağıdır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.

  1966’dan günümüze kadar 1.6 milyondan fazla kayıt içeren ERIC, 631,000’den fazla tam metin dökümana bağlantı verir.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO European Views of the Americas: 1493-1750 / (EKUAL)

  Hakkında:

  1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber niteliği taşıyan veritabanında toplamda 32,000’den fazla kayıt bulunmaktadır.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO GreenFILE (Çevre) / (EKUAL)

  Hakkında:

  Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre, tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm. 13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO Humanities & Social Sciences Index Retrospective / (EKUAL)

  Hakkında:

  Beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri indeksleyen Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984, 1,200’e yakın süreli yayın, 1,300,000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO Library, Information Science & Technology Abstracts / (EKUAL)

  Hakkında:

  1960 kadar uzanan içeriği ile LISTA, 600'den fazla çekirdek dergiye ek olarak 120’den fazla özel seçim ve öncelikli dergiyi indeksler.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO MasterFILE Complete / (EKUAL)

  Hakkında:

  Dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete; işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar. 1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO MEDLINE / (EKUAL)

  Hakkında:

  Tıp ve sağlık bilimleri alanındaki temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonunuzdaki tam metinler için bağlantı fonksiyonu sunar.  MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak 5,600’den fazla PubMed dergisinin künye bilgileri taranabilir.

  MEDLINE içerisinde yer alan 5,600’den fazla dergi, 1809’a kadar uzanan 23 milyonun üzerinde kayıt içerir.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO Newspaper Source Plus / (EKUAL)

  Hakkında:

  Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir. 1,200+ tam metin gazete, 130 haber bülteninden haber, 67 milyona yakın tam metin makale içeriğiyle genş bir kapsam sunan veritabanı, Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer birçok önemli kaynakların haberlerini içerir.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO Newswires / (EKUAL)

  Hakkında:

  Newswires veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur. Bu koleksiyon, AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000 ve daha birçok haber kaynağından haberler içerir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler. Newswires'ın tam metin içeriğinin dizini, EBSCO tarafından 30 günlük olarak arşivlenir, böylece kullanıcılar araştırdıkları konuyla ilgili son 30 günde çıkan haberleri rahatlıkla okuyabilirler.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO Open Dissertations (Tez Veritabanı) / (EKUAL)

  Hakkında:

  1,150,000’den fazla doktora tezine erişim.

  Open Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktaydı. Daha sonra geliştirilen bu kaynak şu anda 1902’den günümüze kadar uzanan 1,150,000’den fazla doktora tezi içerir. Open Dissertations, orijinal basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO Regional Business News / (EKUAL)

  Hakkında:

  Business Source Complete ile birlikte gelen bu veri tabanı özellikle Birleşik Devletler ve Kanada kaynaklı, 100’den fazla yerel işletme yayınlarından gelen tam metinleri sunar. 20 yılı aşkın bir kapsam sunan Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer önemli kaynakların haberlerini içerir.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO Social Sciences Index Retrospective: 1907-1983 / (EKUAL)

  Hakkında:

  Sosyal bilimler ile ilgili olan bu danışma kaynağı, 1900’lü yıllara dayanan beşeri bilimler ve sosyal bilimlerdeki geniş yelpazeli ve önemli dergiler için üstün nitelikli indeksleme sağlar.

  İçeriği: Kitap eleştirilerini de içeren 1 milyona yakın indeks, International Index, Social Sciences & Humanities Index, and Social Sciences Index’in de içinde bulunduğu kapsamlı içerik,  1900’lü yıllara dayanan indeksleme.

  İçerdiği Bazı Konu Başlıkları: Bağımlılık çalışmaları, Antropoloji, İletişim, İktisat, Etik, Aile çalışmaları, Cinsiyet çalışmaları, Uluslararası ilişkiler, Hukuk, Görsel Basın, Azınlık çalışmaları, Siyaset bilimi, Psikoloji, Kamu refahı, Sosyal hizmet, Şehir çalışmaları

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO Teacher Reference Center / (EKUAL)

  Hakkında:

  Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO Web News / (EKUAL)

  Hakkında:

  Web News veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber beslemesine neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon farklı konularda 14.000'den fazla haber beslemesi içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • E-Kitaplar-IGI Global

  Hakkında:

  IGI Global kitap koleksiyonu, işletme ve yönetim, bilgisayar bilimi ve bilgi teknolojisi, eğitim, bilim ve mühendislik, sosyal bilimler ve daha fazlasını içeren 11 konuda, 350’den fazla farklı konu alanında 5,300’den fazla kitap içermektedir.

  IGI Global kitapları Clarivate Analytics'in Kitap Atıf İndeksi, Scopus, ERIC ve PsycINFO gibi saygın endekslerde yer almaktadır.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

  EDS Keşif Aracı Üzerinden Erişim:

  Kütüphane Kataloğu Üzerinden Erişim:

  1. Yol: Arama kutucuğunun solunda bulunan dizin kısmından “tür”ü seçiniz. Tür seçildikten sonra arama kutucuğundan “e-kitap”ları seçin ve tarama gerçekleştirin.

  2. Yol: Arama kutucuğuna anahtar sözcüğünüzü yazın. Arama kutucuğunun sağındaki “+” işareti ile yeni bir arama çubuğu oluşturun. Arama kutucuğunun solunda bulunan dizin kısmından “tür”ü seçiniz. Tür seçildikten sonra arama kutucuğundan “e-kitap”ları seçin ve tarama gerçekleştirin.

  Not: Arama kutucuğunun sağındaki “+” işareti ile birçok sekme açıp, aramalarını daraltabilirsiniz.

 • E-Kitaplar-Springer

  Hakkında:

  Computer Science, Energy, Engineering, Intelligent Technologies and Robotics konularında toplam 2.735 e-kitap.

  Springer Nature yayınevine ait e-kitapların tamamının yayın yılı 2019’dur.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

  EDS Keşif Aracı Üzerinden Erişim:

  Kütüphane Kataloğu Üzerinden Erişim:

  1. Yol: Arama kutucuğunun solunda bulunan dizin kısmından “tür”ü seçiniz. Tür seçildikten sonra arama kutucuğundan “e-kitap”ları seçin ve tarama gerçekleştirin.

  2. Yol: Arama kutucuğuna anahtar sözcüğünüzü yazın. Arama kutucuğunun sağındaki “+” işareti ile yeni bir arama çubuğu oluşturun. Arama kutucuğunun solunda bulunan dizin kısmından “tür”ü seçiniz. Tür seçildikten sonra arama kutucuğundan “e-kitap”ları seçin ve tarama gerçekleştirin.

  Not: Arama kutucuğunun sağındaki “+” işareti ile birçok sekme açıp, aramalarını daraltabilirsiniz.

   

 • Emerald Premier eJournal / (EKUAL)

  Hakkında:

  Muhasebe, maliye ve yasalar, eğitim, sağlık yönetimi, insan kaynakları yönetimi, endüstri sektörleri ve inovasyon, bilgi yönetimi, uluslararası işletme, mühendislik, kütüphane yönetimi ve kütüphanecilik, yönetim bilimleri, ekonomi ve sosyal politika, kalite yönetimi, pazarlama, faaliyet yönetimi, emlak ve mülkiyet, strateji ve genel yönetim ve birçok farklı disiplinde yaklaşık 300+ dergiye tam metin erişim sağlar.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • IEEE Digital Library / (EKUAL)

  Hakkında:

  Elektrik ve elektronik, bilgisayar, bilgi teknolojileri, bioteknoloji, fizik ve ilgili diğer bilimlerde ve teknoloji alanlarındaki yayınları kapsamaktadır. Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Institute for Electrical Engineers (IEE) tarafından 1988’den günümüze yayınlanmış bütün süreli yayınlarına (journal, transaction, magazine, letter), IEEE ve IEE tarafından 1988’den günümüze kadar gerçekleştirilmiş bütün konferanslarına ait bildirilere, bütün güncel IEEE Standartlarına, 1950-1988 arasında yayınlanmış IEEE dergileri ve konferans bildirilerinden seçilmiş makalelere, tam metin olarak erişilmektedir.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

  Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu:

 • İntihal Analiz (Makale) – iThenticate / (EKUAL)

  Hakkında:

  Akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır. Veritabanına erişim için kayıt olmak gereklidir.

  Kayıt olmak için @iste.edu.tr uzantılı mail adresinizden ad-soyad, bölüm ve ünvan bilgileri ile birlikte "iThenticate programı için şifre talep ediyorum" yazarak kddb@iste.edu.tr  adresine mail gönderebilirsiniz.

  Not 1: Sadece Doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir.

  Not 2: Sadece makalelerin intihal tespitinde kullanılmaktadır.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

  Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu:

   

   

 • İntihal Analiz (Tez) – Turnitin / (EKUAL)

  Hakkında:

  Akademik düzeyde tezler ve ödevlerin İntihal tespitinde kullanılmaktadır. Veritabanına erişim için kayıt olmak gereklidir.

  Kayıt olmak için @iste.edu.tr uzantılı mail adresinizden ad-soyad, bölüm ve ünvan bilgileri ile birlikte "Turnitin İntihal programı için şifre talep ediyorum" yazarak kddb@iste.edu.tr adresine mail gönderebilirsiniz.

  Turnitin, 62 milyardan fazla arşivlenmiş web sayfası, 165 milyondan fazla e-kitap, süreli yayın, 734 milyondan fazla doküman (öğrenci ödevi, tez, rapor, proje...) içerisinden tarama yaparak belge analizi ve intihal raporu oluşturmaktadır.

  Tüm dosya türleri (Microsoft Word, PDF) yüklenebilmekle birlikte, dosya boyutu 40 MB'den küçük olmalı ve ödev (tez) uzunluğu maksimum 400 sayfa olmalıdır.

  Not 1: Tüm akademik personelimize kullanım hakkı verilmektedir.

  Not 2: Sadece Tezler ve Ödevlerin İntihal tespitinde kullanılmaktadır.

  Not 3: Ödevler (Tezler) ilgili tezin danışmanı (Prof.Dr., Doç.Dr., Yard. Doç.Dr. ya da bunun için görevlendirilen bir Asistan) tarafından taranması gerekmektedir. Öğrenci iseniz lütfen tez danışmanınız ile iletişime geçiniz.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

  Öğretmen Kılavuzu:

  Ödev Eklerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

 • JSTOR Archive Journal Content / (EKUAL)

  Hakkında:

  Tam metin e-dergi

  3.938 e-dergi

  2.154 rapor

  İçerdiği dergilerin ilk çıktığı yıldan itibaren tam metinlerine erişim sağlayan ve ARŞİV niteliğini taşıyan bir veritabanıdır. Sanat, beşeri bilimler, sosyal bilimler, fen bilimleri, tarih, edebiyat konularında dergileri içeren paketlerden oluşur. Veritabanı içinde, ayrıca biyoloji, işletme, ekonomi, sağlık, dilbilim, matematik, müzik konularında paketler de yer almaktadır.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

  Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu:

 • ProQuest Dissertations & Theses Global (Tez Veritabanı) / (EKUAL)

  Hakkında:

  Dünyanın en kapsamlı tez veritabanıdır. Dünyanın her tarafından 1743'den bugüne çeşitli disiplinlerde milyonlarca aranabilir tezin yanında PDF olarak indirilebilen iki milyondan fazla tam metin tez ve bitirme ödevi içerir. Her geçen gün artan küresel üniversite ortakları ağı vasıtasıyla, yılda 120.000'den fazla yeni tez platforma eklenmektedir. Veritabanı 1997'den bu yana eklenen lisansüstü tezlerin çoğunun tam metnini ve geriye dönük güçlü bir içerik sunmaktadır. 1861'de kabul edilen ilk ABD tezinin yanı sıra, 17. yüzyıla kadar uzanan Avrupa tezlerinden son dönem güncel tezlere kadar kapsamlı bibliyografik atıflar da içermektedir. 

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

  Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu:

 • Referans Yönetim Sistemi – Mendeley / (EKUAL)

  Hakkında:

  Mendeley, araştırmacıların verimliliğini ve araştırmacı işbirliklerini artıran bir referans yönetim aracı ve akademik işbirliği ağıdır. Mendeley aynı zamanda referans kaynaklarınızı kolay ve hızlı bir şekilde organize etmenizi, not almanızı ve tek tıkla atıf/kaynakça oluşturmanızı sağlayan etkin bir referans yönetim sistemidir. Bununla birlikte, benzer alanlardaki araştırmacıların bir araya gelmesine, işbirliği olanakları yaratılmasına ve yeni araştırma trendlerini takip etmelerine olanak sağlayan, dünyada 6,5 milyondan fazla kullanıcısı olan bir akademik işbirliği ağıdır.

  TUBİTAK ULAKBİM EKUAL projesi kapsamında kurumumuz üyeleri Mendeley Kurumsal Versiyon avantajlarından yararlanabilmektedir.

  Kitap, Tez, Makale vb. Hazırlarken Araştırmalarınızı Yönetin!

  • 100 GB depolama alanı ile kendi kütüphanenizi oluşturun ve bulutta saklayın
  • 100 kişiye kadar üyeli ve 100 GB depolama alanına sahip sınırsız sayıda kapalı grup oluşturun
  • Otomatik olarak atıf verme ve kaynakça oluşturma
  • Mendeley üzerinde belge okuma, not alma, tarama
  • Profil oluşturma, etki istatistikleri ve görünürlük
  • Uluslararası işbirlikleri
  • Kapalı gruplar içinde belge paylaşımı ve ortak yazımlar
  • Web, bilgisayar ve mobil üzerinde senkronize çalışma

  Not:

  Mendeley Kurumsal Sürüm’den ve yükseltilmiş haklardan yararlanabilmek için kurumsal e-posta adresinizi  (@iste.edu.tr uzantılı)   kullanarak (sadece ilk seferliğine mahsus olmak üzere) kurum IP leri üzerinden kayıt oluşturulması gerekmektedir.

  Sonrasında kayıt oluştururken kullandığınız mail adresine bilgilendirme maili gelecektir. Hesabınız oluşturulduktan sonra otomatik olarak kurumsal grubumuza dahil edilerek yükseltilmiş haklardan yararlanabileceksiniz. 12 ay boyunca ilgili kullanıcı adı-şifre bilgileri ile dilediğiniz yerden giriş yaparak kurumsal kullanıcı avantajlarından yararlanabileceksiniz.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

  Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu:

 • ScienceDirect Freedom Collection / (EKUAL)

  Hakkında:

  2.2280 e-dergi

  30 e-kitap serisi (14.000)

  Ağırlıklı olarak fen bilimleri (bilim, teknoloji, tıp) alanındaki binlerce kitap ve dergiye 1995 yılından günümüze kadar tam metin erişim imkanı verirken, önceki yıllara da bibliyografik erişim sağlamaktadır. Anahtar kelime ile aramanın dışında görüntü arama ve yayının değerini artıran ses, video ve veri setleri şeklindeki içerik de mevcuttur.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

  Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu:

   

 • Springer Nature – Academic Journals / (EKUAL)

  Hakkında:

  Academic Journals (39 dergi): Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon, birçok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:


  Springer Kampüs Dışı Erişim İçin

 • Springer Nature – Nature Journals All / (EKUAL)

  Hakkında:

  Nature Journals All (Nature + Nature Methods + Nature Protocols) (46 dergi): Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır. Abonelik yapılan yıla ve bir önceki yıla arşiv haklarıyla beraber erişim verilir.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • Springer Nature – Palgrave Macmillan Journals / (EKUAL)

  Hakkında:

  Palgrave Macmillan Journals (PMJ All)(46 dergi): Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • Springer Nature – SpringerLink / (EKUAL)

  Hakkında:

  2.244 e-dergi

  483 Açık Erişimli Dergi

  Yaşam bilimleri, kimya, çevre bilimleri, davranış bilimleri, sosyal bilimler, bilgisayar bilimi, malzeme bilimi, matematik, tıp, enerji, fizik & astronomi ve mühendislik alanlarındaki dergileri kapsamaktadır.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

  Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu:

  Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu (Video):

 • Taylor & Francis / (EKUAL)

  Hakkında:

  2.187 e-dergi

  Doğa ve yaşam bilimleri, sağlık bilimleri, sosyal bilimler, davranış bilimleri, eğitim, sanat ve beşeri bilimlerle ilgili dergilere erişim sağlar.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

  Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu:

 • Wiley Online Library / (EKUAL)

  Hakkında:

  1497 e-dergi

  Ticaret, maliye, yönetim, kimya, bilgisayar bilimi, yerbilim, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam bilimleri, tıp, matematik, istatistik, fizik, psikoloji, veterinerlik, ziraat vb. alanlarda 1997'den günümüze Wiley-Blackwell tarafından yayımlanan 1400'ün üzerinde dergiye tam metin erişim imkânı sağlar.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO Central & Eastern European Academic Source / (EKUAL)

  Hakkında:

  Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan akademik dergilerin tam metinlerini içeren bu veri tabanı, hem çok disiplinlidir hem de birçok farklı dilde yayını kapsar. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30’un üzerinde ülkeden 660’a yakın tam metin dergiden oluşan bir koleksiyon sunar.

  İçerdiği konulardan bazıları: Edebiyat, fen bilimleri, hukuk, iş ve ekonomi, kütüphane ve bilgi bilimleri, mühendislik, siyaset bilimi, sosyoloji, tarih, tıp ve sağlık bilimleri, v.s.

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • EBSCO The Belt and Road Initiative Reference Source / (EKUAL)

  Hakkında:

  “Bir Kuşak, Bir Yol” çalışmalarını destekleyen bu eşsiz, tam metin veri tabanı, onlarca ülkede yayınlanmış binlerce akademik dergi içerir. Türkiye, Çin, Romanya, Rusya Federasyonu, Çekya, Pakistan, İran, Litvanya ve İpek Yolu ile bağlantılı tüm ülkelerin dergilerinden derlenen bu kaynağın kapsadığı konulardan bazıları şunlardır; Bilim, coğrafya, çevre, ekonomi ve finans, hukuk, internet ve telekominikasyon, inşaat mühendisliği, lojistik, mimarlık, siyaset, sürdürülebilir gelişim, tarım, teknoloji, ticaret, yapılar, v.s. “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminde görev alan araştırmacılara yardımcı olan bu kaynak, girişimin başarı ile tamamlanmasına katkı sağlar.

  İçerik:

  • 5,000’e yakın tam metin dergi

  • 50’den fazla gazete ve haber bülteni

  • 260’ın üzerinde rapor ve konferans bildirisi

  • 1965’e kadar uzanan arşiv sayıları

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

   

 • EBSCO Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982 / (EKUAL)

  Hakkında:

  İş ve işletme araştırmaları için değerli bir kaynak olan Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982, 70 yıllık akademik arşivinde akademik ve ticari dergileri indekslemektedir ve içerisinde Industrial Arts Index (1913-1957) veri tabanını da barındırır.

  İçerik:

  • 1,000’den fazla süreli yayın

  • Aralarında kitap incelemelerinin de bulunduğu 2,500,000’in üzerinde makale

  Kampüs İçi Erişim:

  Kampüs Dışı Erişim:

 • İntihal Analiz - İntihal.net / (EKUAL)

  Akademik çalışmalardaki benzerlik oranını ortaya koymak için Türkiye'de üretilmiş olan İntihal.net EKUAL tarafından Üniversitemize erişime açılmıştır.

  İntihal.net’e tüm akademik çalışmalarınızı; makale, bildiri, tez, ödev yükleyebilir ve sınırsız kullanabilirsiniz.

   

  Detaylı kullanım kılavuzu ekte sunulmuştur.

   

  Kayıt ve Hesap Oluşturma için erişim linki: https://app.intihal.net/

   

  Not: Lütfen sadece kurumsal mail adresiniz ile kayıt olunuz. Kurumsal mail adresleri dışındaki kayıtlar onaylanmayacaktır.

   

  Her türlü soru ve görüşleriniz için Kütüphanemizle iletişime geçebilirsiniz.


  İntihal.Net_Kullanım KılavuzuTR