İste

TUBİTAK - EKUAL Veritabanları Listesi

* SET = Son Erişim Tarihi
 • 1- Annual Reviews | EKUAL

  Hakkında: 

  Dergilerin kapsamında yaşam bilimlerinden, biyomedikal bilimlerinden, fen bilimlerinden, tarım bilimlerinden, sosyal bilimlerden ve ekonomiden 51 konu yer almaktadır. Tıp ve Psikoloji Nobel ödülünü kazananların %56'sı ve Kimya Nobel ödülünü kazananların %42'si Annual Reviews yazarlarıdır. Annual Reviews Stanford'daki bilim insanları tarafından 1932 yılında kurulmuştur. Her bir Annual Reviews'da, bir alandaki en önemli konulara ilişkin 20+ makale bulunmaktadır. Tanıtım bölümüne sahip olan her makalede konu derinlemesine ele alınmaktadır ve en az 130 atıf vardır. Alıntılanan atıflar yazarlarımızca dikkatli bir biçimde seçilmektedir ve daha kapsamlı bir keşif sürecine giden birincil araştırmanın yolunu açmaktadırlar.

  Kampüs İçi Erişim

  Kampüs Dışı Erişim

 • 2- Benzerlik Tespit Programı: İntihal.Net (Makale, Tez, Ödev) | EKUAL

  Hakkında

  İntihal.Net Türkiye'de yayın yapan dergilerin %90'ından fazlasını ve on binlerce basılı kitap içeriği içerisinde tarama yapar. Ayrıca YÖK Tez Merkezi açık erişimde bulunan tezlerin tam metinlerini, DergiPark içeriğini, SOBİAD (Sosyal Bilimler Atıf Dizini) içeriğini, Türkiye'de bulunan üniversitelerin açık erişime sunduğu kaynakları, HiperKitap (Türkçe e-Kitap) veritabanını, 500 milyondan fazla İngilizce doküman ve Türkçe web siteleri içerisinden tarama yaparak benzerlik tespiti yapmaktadır. İntihal.Net birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş internet tabanlı bir intihal tespit ve raporlama yazılımıdır.

   

  Öğretim elemanları için:

  İntihal.Net veritabanına kayıt olmak isteyen öğretim elemanlarımız @iste.edu.tr uzantılı kurumsal mail hesapları ile https://intihal.net/  üzerinden ücretiz bir “akademisyen” hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Hesap oluşturulduktan bir süre sonra kütüphane yetkilisi tarafından onay verilecek ve kullanıma başlayabileceklerdir.

   

  Öğrenciler için:

  İntihal.Net’i kullanmak isteyen öğrencilerimiz ise yine @iste.edu.tr uzantılı kurumsal mail hesapları ile yine https://intihal.net/ üzerinden ücretsiz bir "öğrenci" hesabı oluşturduktan sonra, öğretim elemanlarının kendilerine vereceği sınıf klasör numarasını öğrenerek yükleme yapabilirler.

   

  Her Yerden Erişim İçin

  Kullanım Kılavuzuna Erişim

 • 3- Benzerlik Tespit Programı: iThenticate (Makale) | EKUAL

  Hakkında:

  Akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır. Veri tabanına erişim için kayıt olmak gereklidir.

  Kayıt olmak için @iste.edu.tr uzantılı mail adresinizden ad-soyad, bölüm ve ünvan bilgileri ile birlikte "iThenticate programı için şifre talep ediyorum" yazarak kddb@iste.edu.tr adresine mail gönderebilirsiniz.

  Not 1: Sadece Doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir.

  Not 2: Sadece makalelerin intihal tespitinde kullanılmaktadır. Program, öğrenci ödevleri ve tezlerin benzerlik/intihal tespitinde kullanılmamalıdır. Akademik makale vb çalışmaların benzerlik raporunun alınmasında yararlanılmaktadır. Aksi taktirde programa erişim tüm üniversiteye kapanabilir.

  Her Yerden Erişim İçin 

  iThenticate Hızlı Başlangıç Kılavuzu

  iThenticate Detaylı Kullanım Kılavuzu

 • 4- Benzerlik Tespit Programı: Turnitin (Tez ve Ödev) | EKUAL

  Hakkında: 

  Akademik düzeyde tezler ve ödevlerin İntihal tespitinde kullanılmaktadır. Veri tabanına erişim için kayıt olmak gereklidir.

  Kayıt olmak için @iste.edu.tr uzantılı mail adresinizden ad-soyad, bölüm ve ünvan bilgileri ile birlikte "Turnitin İntihal programı için şifre talep ediyorum" yazarak kddb@iste.edu.tr adresine mail gönderebilirsiniz.

  Turnitin, 62 milyardan fazla arşivlenmiş web sayfası, 165 milyondan fazla e-kitap, süreli yayın, 734 milyondan fazla doküman (öğrenci ödevi, tez, rapor, proje...) içerisinden tarama yaparak belge analizi ve intihal raporu oluşturmaktadır.

  Tüm dosya türleri (Microsoft Word, PDF) yüklenebilmekle birlikte, dosya boyutu 40 MB'den küçük olmalı ve ödev (tez) uzunluğu maksimum 400 sayfa olmalıdır.

  Not 1: İSTE mensubu tüm öğretim elemanlarına kullanım hakkı verilmektedir.

  Not 2: Sadece Tezler ve Ödevlerin İntihal tespitinde kullanılmaktadır.

  Not 3: Ödevler (Tezler) ilgili tezin danışmanı (Prof.Dr., Doç.Dr., Dr. Öğr. Görevlisi ya da bunun için görevlendirilen bir Asistan) tarafından taranması gerekmektedir. Öğrenci iseniz lütfen tez danışmanınız ile iletişime geçiniz.

  Not 4: Turnitin'e Tez Yükleme Adımları (Akademisyen)

  • Hesabınıza giriş yapıp "sınıf" oluşturunuz.
  • Ardından oluşturduğunuz sınıfa "ödev" ekleyiniz.
  • İsteğe bağlı ayarlar'a mutlaka tıklayınız.Burada ödev ayarlarınızı belirleyiniz. İsteğe bağlı ayarlar'da dikkat edilmesi gerekenler: Öğrenci gönderimlerinin Orjinallik raporlarını oluştur seçeneğini "Hemen Oluştur" olarak seçiniz. Depo seçeneğinin "DEPO YOK" olarak seçilmesi gerekmektedir.
  • Ödev klasörünüze dokümanınızı yüklemek için Daha fazla işlemler'den ---> Gönder'e tıklanır. Yazar adı ve tez adı girilir. Dokümanınızı sisteme yükleyiniz ve ardından gönderinizi onaylayınız.

  Her Yerden Erişim İçin

  Turnitin Öğretmen Kılavuzu

  Turnitin Öğrenci Kılavuzu

  Turnitin Ödev Eklerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  Turnitin Yapay Zeka Yazma Algılama Aracı Kullanım Kılavuzu

  Yapay Zeka Yazma Algılama Yetenekleri: Sıkça Sorulan Sorular

 • 5- Bibliyometrik Atıf Veritabanı: Scopus | EKUAL

  Hakkında:

  Scopus, bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan, hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veri tabanıdır. Bilimsel araştırmaların etkin ve verimli bir şekilde takip edilmesi hedeflenmektedir. Sanat ve insani bilimlerin yanı sıra fen bilimleri, teknoloji, tıp ve sosyal bilimler alanında tüm dünyadan 5000'in üzerinde yayıncının 18.500'ün üzerindeki dergisini kapsar. Scopus %70'i 1996 yılından beri yayınlanmış özetler, oldukça geniş ve kaliteli web sayfaları ve patent bilgisi olmak üzere 43 milyon kayıt içerir.

  Scopus’ta;

  • Tam metinli kaynaklara Kütüphanemizin erişimi varsa Scopus içerisinden bulduğunuz kayıtların tam metinlerine tek bir tıkla bağlantı kurabilir,
  • Araştırmacıların değerlendirilmesi ve bilimsel araştırmaların sorguları için atıf analizi gerçekleştirebilir,
  • Araştırmacıların kurumlarını ve bilimsel kayıtlarını takip edebilir,
  • Kurumların bilimsel çıktılarını ve bilimsel eğilimlerini gözlemleyebilir,
  • Dergi analizi aracı sayesinde SNIP ve SJR verilerini kullanarak hangi bilimsel dergide yayın yapacağınızı  belirleyebilir,
  • Kendi alanlarınızdaki en çok atıf alan makaleyi görüntüleyebilir,
  • Hakemli dergilerde yayınlamış olduğunuz makalelerin performans analizlerini ve yazar analizlerini yapabilir,
  • Kendi alanlarınızdaki araştırmacıları görüntüleyebilir ve kimlerle ortak çalışmalar yapabileceğini araştırabilirsiniz.

  Kampüs İçi Erişim     

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

  Scopus Kullanım Kılavuzu   

  Scopus'ta Temel Arama Nasıl Yapılır? 

  Scopus'ta Yazar Profili Oluşturma 

 • 6- Bibliyometrik Atıf Veritabanı: Web of Science | EKUAL

  Hakkında:

  Çeşitli disiplinlerde yayın yapan bilimsel dergilerin etki gücünü, yayınlanan makalelerin aldığı atıf sayısını gösteren ve ayrıca yazarların makaleleri ve makalelerin kaynakçalarını listeleyen bibliyografik bir veri tabanıdır. Web of Science fen bilimleri, sosyal bilimler, sanat ve insani bilimlerini konu alan dergileri ve konferans bildirilerini düzenli olarak tarayarak araştırma alanınızla en ilgili ve prestijli yayınlara ulaşmanızı sağlar. Araştırma alanınızda yayın üreten uzman araştırmacıların çalışmalarındaki referans bilgilerini ve konu ilişkilerini kullanarak birbiriyle ilgili tüm kayıtlara linkler verir.

  Web of Science Core Collection kapsamında 2019 yılında erişime açılan Book Citation Index ise; güçlü ve yeni keşif araçlarıyla daha hızlı ve kolay bir şekilde kitaplara erişim olanağı sunan, bir kütüphanenin kitap koleksiyonu için gerekli en önemli  indekstir. Kullanıcılar, bu platformada araştırmaları için gerekli en ilgili bilgileri (90,000’den fazla kitap ve her yıl eklenen 10,000 yeni başlık) sorunsuz bir şekilde arayıp bulabilirler.

  Kampüs İçi Erişim

  Kampüs Dışı Erişim

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

  Web of Science Kullanım Kılavuzu

  ResearcherID Kullanımı

  Araştırmacı Profilinin Düzenlenmesi

  Yeni Arayüzyüle Web of Science Kullanımı

  Web of Science'ta Profil Oluşturma

  Web of Science'da Yardım Alma

  Web of Science'da Gelişmiş Arama Yapma

  Web of Science'ta Daha İyi Aramalar Yapın 

 • 7- EBSCO (All Databases)| EKUAL

  Hakkında:

  Çeşitli disiplinlerde birçok kaynağı kapsayan veritabanlarından oluşmaktadır. İçerğinde 24.106 Dergi, 36.158 e-kitap vardır. Bunun yanı sıra açık erişimli pek çok kaynağı da içermektedir.

  Academic Search Complete (Ultimate), Business Source Complete (Ultimate), DynaMed, ERIC (Eğitim Bilimleri), MasterFILE Complete, Newspaper Source Plus,  Regional Business News,  Central & Eastern European Academic Source, The Belt and Road Initiative Reference Source  veri tabanlarına tam metin erişim sağlar.

  Applied Science & Business Periodicals Retrospective, Education Index Retrospective: 1929 – 1983, European Views of the Americas: 1493-1750, GreenFILE (Çevre), Humanities & Social Sciences Index Retrospective, Library, Information Science & Technology Abstracts, MEDLINE, Newswires, Teacher Reference Center, Web News, Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982 veri tabanlarının özet bilgilerini sunar.

  Kampüs İçi Erişim   

   Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

  Kullanım Kılavuzu

  Kullanım Kılavuzu (Video)

 • 8- EBSCO Academic Search Ultimate | EKUAL

  Hakkında:

  Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır. 9,000’e yakını tam metin olmak üzere 17,000’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir. Tam metin dergilerden 7,300 kadarı aynı zamanda hakemlidir. PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır. Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı döküman türünü tam metin olarak içerir.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 9- EBSCO Applied Science & Business Periodicals Retrospective | EKUAL

  Hakkında:

  1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 10- EBSCO Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983 | EKUAL

  Hakkında:

  1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.  Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.   

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 11- EBSCO Art Index Retrospective | EKUAL

  Hakkında:

  Bu arşiv koleksiyonu, 1929’dan 1984’e kadar geçen süreci kapsayacak şekilde sanat ile ilgili birçok konuyu ele alır. Yarım yüzyıldan fazla bir süre için sanat literatürü sunan bu veri tabanı, 600’den fazla dergiye ek olarak 25,000’in üzerinde kitap incelemesini indeksler. Antikalardan sanat tarihine, moda tasarımından peyzaj mimarlığına, resimden heykele kadar sanat ile ilgili tüm konu başlıklarını kapsar.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 12- EBSCO Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982 | EKUAL

  Hakkında: 

  İş ve işletme araştırmaları için değerli bir kaynak olan Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982, 70 yıllık akademik arşivinde akademik ve ticari dergileri indekslemektedir ve içerisinde Industrial Arts Index (1913-1957) veri tabanını da barındırır. 


  İçerik:
  •1,000’den fazla süreli yayın
  •Aralarında kitap incelemelerinin de bulunduğu 2,500,000’in üzerinde makale

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 13- EBSCO Business Source Ultimate | EKUAL

  Hakkında:

  İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakülteleri için derlenen Business Source Ultimate, alanında dünyanın en kapsamlı tam metin dergi içeriğinin yanı sıra sunduğu birçok farklı doküman türü ile komple bir araştırma aracıdır. Business Source veri tabanları; Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. Kapsadığı konulardan bazıları: Bankacılık, çalışma ekonomisi, ekonometri, ekonomi, finans, iktisadi gelişme, iktisat, iktisat politikası, iktisat teorisi, iş ve işletme yönetimi, mali iktisat, maliye teorisi, muhasebe, pazarlama, uluslararası iktisat, üretim yönetimi, yönetim bilişim sistemleri, yönetim ve organizasyon, v.b.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 14- EBSCO Central & Eastern European Academic Source | EKUAL

  Hakkında: 

  Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan akademik dergilerin tam metinlerini içeren bu veri tabanı, hem çok disiplinlidir hem de birçok farklı dilde yayını kapsar. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30’un üzerinde ülkeden 660’a yakın tam metin dergiden oluşan bir koleksiyon sunar.
  İçerdiği konulardan bazıları: Edebiyat, fen bilimleri, hukuk, iş ve ekonomi, kütüphane ve bilgi bilimleri, mühendislik, siyaset bilimi, sosyoloji, tarih, tıp ve sağlık bilimleri, v.s.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 15- EBSCO DynaMed (Kanıta Dayalı Tıp) | EKUAL

  Hakkında: 

  National Science Foundation - NSF (ABD American Ulusal Bilim Vakfı ) desteği ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış olan DynaMed dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 5,700’den fazla başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır. DynaMed’in içeriği en iyi kanıtlar ile belirlenir. 

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

  DynaMed Tanıtım Videosu 

 • 16- EBSCO Education Index Retrospective: 1929 – 1983 | EKUAL

  Hakkında:

  Education Index Retrospective, birçoğu hakemli olan 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek, aralarında kitap incelemeleri de bulunan 850,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.

  Bazı konu başlıkları: Çok-kültürlü / Etnik eğitim, dil sanatları, din eğitimi, eğitimde bilgisayarlar, Fen ve matematik, hükümet fonları, kütüphanecilik, literatür standartları, okul öncesi eğitim, okul yönetimi, orta öğretim, sanat dalları, sosyal çalışmalar, sürekli eğitim, uzaktan eğitim, yetişkin eğitimi, yüksek öğrenim...

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 17- EBSCO ERIC Eğitim Bilimleri | EKUAL

  Hakkında:

  ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim bilimleri literatürü için temel veri tabanıdır ve bu alanda çalışan tüm araştırmacıların ilk danışma kaynağıdır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.

  1966’dan günümüze kadar 1.6 milyondan fazla kayıt içeren ERIC 631,000’den fazla tam metin dökümana bağlantı verir.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 18- EBSCO European Views of the Americas: 1493 to 1750 | EKUAL

  Hakkında: 

  1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber niteliği taşıyan veritabanında toplamda 32,000’den fazla kayıt bulunmaktadır.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 19- EBSCO GreenFILE | EKUAL

  Hakkında: 

  Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILEçevre, tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm. 13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 20- EBSCO Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984 | EKUAL

  Hakkında: 

  Beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri indeksleyen Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984, 1,200’e yakın süreli yayın, 1,300,000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 21- EBSCO Library, Information Science & Technology Abstracts | EKUAL

  Hakkında:

  1960 kadar uzanan içeriği ile LISTA, kütüphane, bilgi ve belge yönetimi ve bilgi bilimleri ile ilgili araştırmalar için hazırlanmıştır. Yüzlerce önemli dergiye ek olarak kitapları ve araştırma raporlarını özetleri ile birlikte indeksler. İçerdiği konulardan bazıları şunlardır: Bibliyometri, bilgi ve belge yönetimi, bilgi okuryazarlığı kataloglama, kütüphanecilik, online bilgi kaynaklarının kullanımı, sınıflandırma, veri tabanları.

  İçerik:

  • 610’dan fazla çekirdek dergiyi indeksler
  • 120’nin üzerinde derginin seçilmiş ve öncelikli sayılarını indeksler
  • 1960’a kadar uzanır
  • Güçlü bir konu terimleri sözlüğü vardır

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 22- EBSCO MasterFILE Complete | EKUAL

  Hakkında: 

  Dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete; işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar. 1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 23- EBSCO MEDLINE | EKUAL

  Hakkında: 

  Tıp ve sağlık bilimleri alanındaki temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonundaki tam metinler için bağlantı fonksiyonu sunar.  MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak 5,600’den fazla PubMed dergisinin künye bilgileri taranabilir. MEDLINE içerisinde yer alan 5,600’den fazla dergi, 1809’a kadar uzanan 23 milyonun üzerinde kayıt içerir.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 24- EBSCO Newspaper Source Plus | EKUAL

  Hakkında: 

  Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir.

  İçerik:

  • 1,200+ tam metin gazete
  • 130 haber bülteni
  • 80 milyona yakın tam metin makale

  Öne çıkan gazeteler: The Sydney Morning Herald (Australia), The Times (UK), Toronto Star, USA Today, The Washington Post, The Philadelphia Inquirer, Star Tribune (Minneapolis)

  Haber bülteni kaynakları: AP (Associated Press), CNN Wire, PR Wire, UPI (United Press International), Xinhua (China)

  Televizyon ve radyo haber metinleri kaynakları: ABC News (American), ABC (Australian), CBC (Canadian), CBS News, CNBC, CNN, CNN International, FOX News, MSNBC, PBS

   

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 25- EBSCO Newswires | EKUAL

  Hakkında: 

  Newswires veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur. Bu koleksiyon, AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000 ve daha birçok haber kaynağından haberler içerir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler. Newswires'ın tam metin içeriğinin dizini, EBSCO tarafından 30 günlük olarak arşivlenir, böylece kullanıcılar araştırdıkları konuyla ilgili son 30 günde çıkan haberleri rahatlıkla okuyabilirler.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 26- EBSCO Regional Business News | EKUAL

  Hakkında: 

  Business Source Complete ile birlikte gelen bu veri tabanı özellikle Birleşik Devletler ve Kanada kaynaklı, 100’den fazla yerel işletme yayınlarından gelen tam metinleri sunar. 20 yılı aşkın bir kapsam sunan Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer önemli kaynakların haberlerini içerir.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 27- EBSCO Social Sciences Index Retrospective: 1907-1983 | EKUAL

  Hakkında: 

  Sosyal bilimler ile ilgili olan bu danışma kaynağı, 1900’lü yıllara dayanan beşeri bilimler ve sosyal bilimlerdeki geniş yelpazeli ve önemli dergiler için üstün nitelikli indeksleme sağlar. 

  İçeriği; Kitap eleştirilerini de içeren 1 milyona yakın indeks, International Index, Social Sciences & Humanities Index, and Social Sciences Index’in de içinde bulunduğu kapsamlı içerik,  1900’lü yıllara dayanan indeksleme.

  İçerdiği Bazı Konu Başlıklar: Bağımlılık çalışmaları, Antropoloji, İletişim, İktisat, Etik, Aile çalışmaları, Cinsiyet çalışmaları, Uluslararası ilişkiler, Hukuk, Görsel Basın, Azınlık çalışmaları, Siyaset bilimi, Psikoloji, Kamu refahı, Sosyal hizmet, Şehir çalışmaları

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 28- EBSCO Teacher Reference Center | EKUAL

  Hakkında: 

  Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler. 

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 29- EBSCO The Belt and Road Initiative Reference Source | EKUAL

  Hakkında: 

  “Bir Kuşak, Bir Yol” çalışmalarını destekleyen bu eşsiz, tam metin veri tabanı, onlarca ülkede yayınlanmış binlerce akademik dergi içerir. Türkiye, Çin, Romanya, Rusya Federasyonu, Çekya, Pakistan, İran, Litvanya ve İpek Yolu ile bağlantılı tüm ülkelerin dergilerinden derlenen bu kaynağın kapsadığı konulardan bazıları şunlardır; Bilim, coğrafya, çevre, ekonomi ve finans, hukuk, internet ve telekominikasyon, inşaat mühendisliği, lojistik, mimarlık, siyaset, sürdürülebilir gelişim, tarım, teknoloji, ticaret, yapılar, v.s. “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminde görev alan araştırmacılara yardımcı olan bu kaynak, girişimin başarı ile tamamlanmasına katkı sağlar.


  İçerik:
  •5,000’e yakın tam metin dergi
  •50’den fazla gazete ve haber bülteni
  •260’ın üzerinde rapor ve konferans bildirisi
  •1965’e kadar uzanan arşiv sayıları

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 30- EBSCO Web News | EKUAL

  Hakkında: 

  Web News veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber beslemesine neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon farklı konularda 14.000'den fazla haber beslemesi içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 31- E-Kitaplar: IGI Global (Satın Alma)

  Hakkında:

  IGI Global kitap koleksiyonu, işletme ve yönetim, bilgisayar bilimi ve bilgi teknolojisi, eğitim, bilim ve mühendislik, sosyal bilimler ve daha fazlasını içeren 11 konuda, 350’den fazla farklı konu alanında 5,300’den fazla kitap içermektedir.

  IGI Global kitapları Clarivate Analytics'in Kitap Atıf İndeksi, Scopus, ERIC ve PsycINFO gibi saygın endekslerde yer almaktadır.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Piri Keşif Aracı Üzerinden Erişim 

  Kütüphane Kataloğu Üzerinden Erişim 

  1. Yol: Arama kutucuğunun solunda bulunan dizin kısmından “tür”ü seçiniz. Tür seçildikten sonra arama kutucuğundan “e-kitap”ları seçin ve tarama gerçekleştirin.

  2. Yol: Arama kutucuğuna anahtar sözcüğünüzü yazın. Arama kutucuğunun sağındaki “+” işareti ile yeni bir arama çubuğu oluşturun. Arama kutucuğunun solunda bulunan dizin kısmından “tür”ü seçiniz. Tür seçildikten sonra arama kutucuğundan “e-kitap”ları seçin ve tarama gerçekleştirin.

  Not: Arama kutucuğunun sağındaki “+” işareti ile birçok sekme açıp, aramalarını daraltabilirsiniz.

   

 • 32- E-Kitaplar: Springer (Satın Alma)

  Hakkında:

  Computer Science, Energy, Engineering, Intelligent Technologies and Robotics konularında toplam 2.735 e-kitap.

  Satın alınan, Springer Nature yayınevine ait e-kitapların tamamının yayın yılı 2019’dur.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Piri Keşif Aracı Üzerinden Erişim 

  Kütüphane Kataloğu Üzerinden Erişim 

  1. Yol: Arama kutucuğunun solunda bulunan dizin kısmından “tür”ü seçiniz. Tür seçildikten sonra arama kutucuğundan “e-kitap”ları seçin ve tarama gerçekleştirin.

  2. Yol: Arama kutucuğuna anahtar sözcüğünüzü yazın. Arama kutucuğunun sağındaki “+” işareti ile yeni bir arama çubuğu oluşturun. Arama kutucuğunun solunda bulunan dizin kısmından “tür”ü seçiniz. Tür seçildikten sonra arama kutucuğundan “e-kitap”ları seçin ve tarama gerçekleştirin.

  Not: Arama kutucuğunun sağındaki “+” işareti ile birçok sekme açıp, aramalarını daraltabilirsiniz.

 • 33- Emerald Premier eJournal | EKUAL

  Hakkında: 

  Muhasebe, maliye ve yasalar, eğitim, sağlık yönetimi, insan kaynakları yönetimi, endüstri sektörleri ve inovasyon, bilgi yönetimi, uluslararası işletme, mühendislik, kütüphane yönetimi ve kütüphanecilik, yönetim bilimleri, ekonomi ve sosyal politika, kalite yönetimi, pazarlama, faaliyet yönetimi, emlak ve mülkiyet, strateji ve genel yönetim ve birçok farklı disiplinde yaklaşık 300+ dergiye tam metin erişim sağlar.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

   


  Emerald-Publishing_Kullanım Kılavuzu

 • 34- IEEE Digital Library | EKUAL

  Hakkında:

  Elektrik ve elektronik, bilgisayar, bilgi teknolojileri, bioteknoloji, fizik ve ilgili diğer bilimlerde ve teknoloji alanlarındaki yayınları kapsamaktadır. Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Institute for Electrical Engineers (IEE) tarafından 1988’den günümüze yayınlanmış bütün süreli yayınlarına (journal, transaction, magazine, letter), IEEE ve IEE tarafından 1988’den günümüze kadar gerçekleştirilmiş bütün konferanslarına ait bildirilere, bütün güncel IEEE Standartlarına, 1950-1988 arasında yayınlanmış IEEE dergileri ve konferans bildirilerinden seçilmiş makalelere, tam metin olarak erişilmektedir.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

  Kullanım Kılavuzu

 • 35- JSTOR Archive Journal Content | EKUAL

  Hakkında: 

  Çeşitli disiplinlerde (sosyal bilimler ağırlıklı) yayınlanmış dergilerde (3900+ dergi) yer alan tam metin makaleleri içerir. Dergilerin ilk sayısından başlayarak 1990’lı yılların sonlarına kadar olan arşivlerine erişilmektedir. Erişim yılları farklılık göstermekle birlikte; 1880'li yıllardan, günümüzün 2 ila 5 yıl gerisine kadar olan sayılara erişilebilir. Arşiv koleksiyonları dergilerin tüm sayılarını içeren multi-disipliner ve disipline özel koleksiyonlardır. Koleksiyonlar 50’den fazla disiplin ile ilgili akademik içeriği kapsar. Bugün itibariyle toplam 15 bilim ve sanat koleksiyonu ve işletme, matematik ve istatistik ve yaşam bilimleri gibi bazı diğer disiplinlere özel koleksiyonları bünyesinde barındırır. Abonelik; Arts and Sciences I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII, XIV, XV. Life Sciences, Business IV, Ecology & Botany II, Ireland Collection, Jewish Studies Collection, Hebrew Journals Collection, Sustainability Collection,  ve Global Plants koleksiyonlarını kapsamaktadır. Ayrıca ilgili koleksiyonlar içerisinde özel konu paketlerine erişim bulunmaktadır.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

  Kullanım Kılavuzu

 • 36- Referans Yönetim Sistemleri: Mendeley | EKUAL

  Hakkında: 

  Mendeley, araştırmacıların verimliliğini ve araştırmacı işbirliklerini artıran bir referans yönetim aracı ve akademik işbirliği ağıdır. Mendeley aynı zamanda referans kaynaklarınızı kolay ve hızlı bir şekilde organize etmenizi, not almanızı ve tek tıkla atıf/kaynakça oluşturmanızı sağlayan etkin bir referans yönetim sistemidir. Bununla birlikte, benzer alanlardaki araştırmacıların biraraya gelmesine, işbirliği olanakları yaratılmasına ve yeni araştırma trendlerini takip etmelerine olanak sağlayan, dünyada 6,5 milyondan fazla kullanıcısı olan bir akademik işbirliği ağıdır.

  TUBİTAK ULAKBİM EKUAL projesi kapsamında kurumumuz üyeleri Mendeley Kurumsal Versiyon avantajlarından yararlanabilmektedir.

  Kitap, Tez, Makale vb. Hazırlarken Araştırmalarınızı Yönetin

  • 100 GB depolama alanı ile kendi kütüphanenizi oluşturun ve bulutta saklayın
  • 100 kişiye kadar üyeli ve 100 GB depolama alanına sahip sınırsız sayıda kapalı grup oluşturun
  • Otomatik olarak atıf verme ve kaynakça oluşturma (8000 + stil seçeneği içerisinden) (Bursa Uludağ Üniversitesi Enstitüleri Atıf Stilleri Dahil)
  • Mendeley üzerinde belge okuma, not alma, tarama
  • Profil oluşturma, etki istatistikleri ve görünürlük
  • Uluslararası işbirlikleri
  • Kapalı gruplar içinde belge paylaşımı ve ortak yazımlar
  • Web, bilgisayar ve mobil üzerinde senkronize çalışma

  Not:

  Mendeley Kurumsal Sürüm’den ve yükseltilmiş haklardan yararlanabilmek için kurumsal e-posta adresinizi (@iste.edu.tr) ya da kişisel mail adresinizi (gmail, yahoo vs.) kullanarak (sadece ilk seferliğine mahsus olmak üzere) kurum IP leri üzerinden kayıt oluşturulması gerekmektedir.

  Sonrasında kayıt oluştururken kullandığınız mail adresine bilgilendirme maili gelecektir. Hesabınız oluşturulduktan sonra otomatik olarak kurumsal grubumuza dahil edilerek yükseltilmiş haklardan yararlanabileceksiniz. 12 ay boyunca ilgili kullanıcı adı-şifre bilgileri ile dilediğiniz yerden giriş yaparak kurumsal kullanıcı avantajlarından yararlanabileceksiniz.

  Mendeley Kurumsal Sürüm aktivasyonunun devamlılığı için 12 ay dolmadan en az 1 kere kurum IP leri üzerinden giriş yapılması yeterli olacaktır. Mendeley Kurumsal Sürüm aktivasyon süresi dolmadan 10 gün önce kullanıcıların kayıt yaptırdıkları e-posta adresine uyarı maili gönderilecektir.

  Her Yerden Erişim İçin

  Mendeley Kullanım Kılavuzu

  Mendeley ile Kolay Atıf/Referans Yönetimi (Mendeley Web & Mendeley Cite Demo) Video

   

 • 37- ScienceDirect Freedom Collection | EKUAL

  Hakkında: 

  Ağırlıklı olarak fen bilimleri (bilim, teknoloji, tıp) alanındaki binlerce kitap ve 2500'den fazla dergiye 1995 yılından günümüze kadar tam metin erişim imkanı verirken, önceki yıllara da bibliyografik erişim sağlamaktadır. Anahtar kelime ile aramanın dışında görüntü arama ve yayının değerini artıran ses, video ve veri setleri şeklindeki içerik de mevcuttur.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

  Science Direct Kullanım Kılavuzu

  3 Adımda Science Direct (Video)

 • 38- Springer Nature – Academic Journals | EKUAL

  Hakkında:

  Academic Journals (39 dergi): Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon, birçok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

   


  Academic_Journals_Dergi_Listesi

 • 39- Springer Nature – Adis | EKUAL

  Hakkında:

  Adis portföyü tıbbi, biyomedikal ve farmakolojik alanlardaki ilaç odaklı dergi ve haber bültenlerinden oluşan önde gelen bir koleksiyondur.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

   

   


  Adis_Dergi_Listesi

 • 40- Springer Nature – Nature Journals All | EKUAL

  Hakkında:

  Nature Journals All (Nature + Nature Methods + Nature Protocols) (46 dergi): Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanır. Abonelik yapılan yıla ve bir önceki yıla arşiv haklarıyla beraber erişim verilir.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

   


  Nature_Dergi_Listesi

 • 41- Springer Nature – Palgrave Macmillan Journals | EKUAL

  Hakkında:

  Palgrave Macmillan Journals (PMJ All)(46 dergi): Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim verilir. Abonelik yapılan yıla ait arşiv hakları sağlanır.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

   


  Palgrave_Dergi_Listesi

 • 42- Springer Nature – SpringerLink | EKUAL

  Hakkında: 

  Yaşam bilimleri, kimya, çevre bilimleri, davranış bilimleri, sosyal bilimler, bilgisayar bilimi, malzeme bilimi, matematik, tıp, enerji, fizik & astronomi ve mühendislik alanlarındaki dergileri kapsamaktadır. Birçok farklı disiplinde 2300'ün üzerinde dergiye tam metin erişim olanağı sağlamaktadır. 

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Springerlik Kullanım Kılavuzu

  Springerlink Kullanım Kılavuzu (Video)

   


  Springer_Dergi_Listesi

 • 43- Taylor & Francis | EKUAL

  Hakkında:

  Doğa ve yaşam bilimleri, sağlık bilimleri, sosyal bilimler, davranış bilimleri, eğitim, sanat ve beşeri bilimlerle ilgili 2000'in üzerinde dergiye tam metin erişim imkanı sağlar. 

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

  Kullanım Kılavuzu

 • 44- Tez Veri Tabanı: EBSCO OpenDissertations | EKUAL

  Hakkında:

  1,200,000’den fazla doktora tezini tam metin olarak içerir.

  Open Dissertations, 1933-1955 yılları arasında Amerikan üniversiteleri tarafından kabul edilmiş yaklaşık 100,000 doktora tezine erişim sunmaktaydı. Daha sonra geliştirilen bu kaynak şu anda 1902’den günümüze kadar uzanan 1,200,000’den fazla doktora tezi içerir. Open Dissertations, orijinal basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 45- Tez Veri Tabanı: Open Access Theses and Dissertations | Açık Erişim

  Hakkında:

  OATD.org, dünya çapında yayınlanan açık erişimli lisansüstü tezleri ve bitirme tezlerini bulmak için mümkün olan en iyi kaynak olmayı amaçlamaktadır. Metadata (tezler hakkındaki bilgiler) 1100'den fazla kolej, üniversite ve araştırma kurumundan gelmektedir. OATD şu anda 6.720.567 tez ve tezi indekslemektedir.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 46- Tez Veri Tabanı: ProQuest Dissertations & Theses Global | EKUAL

  Hakkında:

  Dünyanın en kapsamlı tez veritabanıdır. Dünyanın her tarafından 1743'den bugüne çeşitli disiplinlerde milyonlarca aranabilir tezin yanında PDF olarak indirilebilen iki milyondan fazla tam metin tez ve bitirme ödevi içerir. Her geçen gün artan küresel üniversite ortakları ağı vasıtasıyla, yılda 120.000'den fazla yeni tez platforma eklenmektedir. Veritabanı 1997'den bu yana eklenen lisansüstü tezlerin çoğunun tam metnini ve geriye dönük güçlü bir içerik sunmaktadır. 1861'de kabul edilen ilk ABD tezinin yanı sıra, 17. yüzyıla kadar uzanan Avrupa tezlerinden son dönem güncel tezlere kadar kapsamlı bibliyografik atıflar da içermektedir. 

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

  Kullanım Kılavuzu

 • 47- Tez Veri Tabanı: YÖK Tez Merkezi | Açık Erişim

  Hakkında:

  YÖK Ulusal Tez Merkezi hizmetlerinin tamamı internet üzerinden verilmektedir.

  Yazarları tarafından erişimine izin verilen tezler Ulusal Tez Merkezinde herkese açıktır.

  YÖK Tez Merkezinden tez araması yaptığınızda “Bu tezin, veri tabanı üzerinden yayınlanma izni bulunmamaktadır. Yayınlanma izni olmayan tezlerin basılı kopyalarına Üniversite kütüphaneniz aracılığıyla (TÜBESS üzerinden) erişebilirsiniz” ibaresi gördüğünüz tezleri, kddb@iste.edu.tr mail adresine mail atıp, temin edebilirsiniz.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 48- Wiley Online Library | EKUAL

  Hakkında: 

  Ticaret, maliye, yönetim, kimya, bilgisayar bilimi, yerbilim, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam bilimleri, tıp, matematik, istatistik, fizik, psikoloji, veterinerlik, ziraat vb. alanlarda 1997'den günümüze Wiley-Blackwell tarafından yayımlanan 1400'ün üzerinde dergiye tam metin erişim imkanı sağlar.

  Kampüs İçi Erişim   

  Kampüs Dışı Erişim 

  Kurumsal Kimlik Tanımlama ile Veri Tabanlarına Uzaktan Erişim 

 • 49- APERTA (TÜBİTAK Açık Arşivi) | Açık Erişim

  Hakkında:

  TÜBİTAK desteği ile yürütülmekte/sonuçlanmış olan projelerin sonuçlarını içeren herhangi bir sunum veya yayın (makale, kitap, bildiri, tez vb.) ile bunlara ait araştırma verileri, TÜBİTAK ilgili birimleri ile enstitülerinde çalışanlar tarafından üretilen TÜBİTAK adresli yayınlar ile bunlara ait araştırma verileri, UBYT'den teşvik almış olan Türkiye adresli yayınlar ile bunlara ait araştırma verileri ile Türk Ulusal e-Bilim e-Altyapısı (TRUBA) projesi kapsamında yapılan yayınlara ait veriler ile bu yayınlara ait araştırma verileri, TÜBİTAK akademik dergilerinde yayınlanan makaleler ile bu makalelere ait araştırma verilerinin uygun bir veri tabanı yapısı içerisinde uzun süreli saklandığı, korunduğu, yönetilebildiği, taranabildiği ve ücretsiz erişim sağlayan arşivdir.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 50- ArXiv | Açık Erişim

  Hakkında:

  Fizik, matematik, bilgisayar bilimleri ile ilgili elektronik kaynaklara tam metin erişim sağlar.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 51- BioRxiv | Açık Erişim

  Hakkında:

  BioRxiv ("bio-archive" olarak telaffuz edilir), yaşam bilimlerinde yayınlanmamış ön baskılar için ücretsiz bir çevrimiçi arşiv ve dağıtım hizmetidir. Kar amacı gütmeyen bir araştırma ve eğitim kurumu olan Cold Spring Harbor Laboratory tarafından işletilmektedir. Yazarlar bioRxiv'de ön baskılarını yayınlayarak bulgularını bilim camiasına anında sunabilir ve dergilere gönderilmeden önce taslak makaleler hakkında geri bildirim alabilirler.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 52- ChemRxiv | Açık Erişim

  Hakkında:

  ChemRxiv ('chem-archive' olarak telaffuz edilir) kimya ve ilgili alanlarda yayınlanmamış ön baskılar için ücretsiz bir gönderim, dağıtım ve arşiv hizmetidir.

  ChemRxiv, kimya bilimleriyle ilgili çok çeşitli alanlardaki araştırmacılara, resmi hakem değerlendirmesi ve yayın öncesinde erken sonuçları meslektaşlarıyla paylaşma ve iyileştirme önerileri alma fırsatı verir.

  Araştırmacılar ChemRxiv'i şu amaçlarla kullanabilir

  • Diğer bilim insanlarından geri bildirim ve bağlam toplamak
  • Çalışmaları hızlı bir şekilde geniş kitlelere yaymak
  • Bir keşfin önceliğini ve önceliğini belirleme
  • Araştırma bulgularının görünürlüğünü artırın
  • Araştırma çalışmalarını daha keşfedilebilir hale getirin
  • Potansiyel işbirlikçileri bulun ve disiplinler arası tartışmalar düzenleyin
  • Araştırma sonuçlarının yayın öncesinde hibe hakemleri için belgelenmesi
  • Sonuçların hızlı bir şekilde değerlendirilmesini kolaylaştırmak
  • Eğilimleri tespit edin ve geniş bir yelpazede yapıcı geri bildirimi teşvik edin
  • Tüm bu özellikler sonuçta nihai araştırmanın güvenilirliğini artırabilir.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 53- ChemSpider | Açık Erişim

  Hakkında:

  Royal Society of Chemistry'e ait olan Kimya ile ilgili açık erişimli (ücretsiz) bir akademik kaynak olan ChemSpider veritabanına erişim sağlayabilirsiniz.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 54- DergiPark Akademik | Açık Erişim

  Hakkında:

  TÜBİTAK ULAKBİM tarafından Eylül 2013 tarihinden itibaren yürütülmeye başlanan DergiPark Projesi ile ulusal akademik dergilerin kalitesini ve uluslararası etkisini arttırmak amacıyla elektronik ortamda bir dergi yönetim sistemi kurulmuş ve dergi barındırma hizmeti verilmeye başlanmıştır.

   

  DergiPark ile sağlık bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler, yaşam bilimleri, hukuk, mühendislik ve temel bilimler alanındaki dergilere internet üzerinden ücretsiz olarak erişim sağlanmaktadır.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 55- DOAB (Directory of Open Access Books) | Açık Erişim

  Hakkında:

  Açık erişimli ekitaplara erişim sağlar. DOAB bir OAPEN Foundation içeriğidir. OAPEN Foundation açık erişimli akademik kitaplar yayınlamayı hedefleyen bir organizasyondur. 

  Her Yerden Erişim İçin

 • 56- DOAJ (Directory of Open Access Journals) | Açık Erişim

  Hakkında:

  Çesitli mühendislik disiplerinden sosyal bilimlere, tıptan işletmeye, vb. birçok disipline yayılan konuları kapsayan genel konulu bir veritabanıdır. 

  DOAJ, tam metin olarak erişilebilen ve ücretli abonelik gerektirmeyen 823'ten fazla online derginin konularına göre kategorilenerek listelendiği bir dizin hizmetidir.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 57- EconBiz Open ( Find Economic Literature) | Açık Erişim

  Hakkında:

  Ekonomi alanındaki 1.000.000'dan fazla makaleye, araştırma dokümanına ve konferans bilgilerine ücretsiz erişim sağlar. EconBiz Open Alman Milli Ekonomi Kütüphanesi'nin bir servisidir.

  Her Yerden Erişim İçin

   

 • 58- European Patent Office | Açık Erişim

  Hakkında:

  Avrupa Patent Ofisi (EPO), Avrupa patent başvurularını inceleyerek dünyanın dört bir yanından mucitlerin, araştırmacıların ve şirketlerin, tek bir başvuru gerektiren merkezi ve tek tip bir prosedür aracılığıyla 44'e kadar ülkede buluşları için koruma elde etmelerini sağlar.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 59- European Union Open Data Portal | Açık Erişim

  Hakkında:

  Avrupa Birliği ülkeleri hakkında açık erişim data portalı.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 60- Europeana | Açık Erişim

  Hakkında:

  Avrupa Birliği Fonu tarafından  desteklenen Avrupa ülkeleri bilgi ve kültür paylaşımı platformudur.

  Europeana web sitesi kültürel miras meraklılarına, profesyonellere, öğretmenlere ve araştırmacılara Avrupa'nın dijital kültürel mirasına erişim sağlamaktadır. Neden mi? Tarihimiz ve kültürümüz hakkında yeni bakış açıları ve açık konuşmalara ilham vermek ve bilgilendirmek için. Zengin kültürel mirasımızı paylaşmak ve tadını çıkarmak için. Yeni şeyler yaratmak için kullanmak.

  Avrupa'nın dört bir yanındaki kurumlardan milyonlarca öğeye erişmeyi sağlıyor. Sanat, gazete, arkeoloji, moda, bilim, spor ve çok daha fazlasıyla ilgili sanat eserlerini, kitapları, müzikleri ve videoları keşfedin.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 61- Free Online Dictionary of Computing (FOLDOC) | Açık Erişim

  Hakkında:

  Açık erişimli bilgisayar bilimleri sözlüğüdür.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 62- IMF eLIBRARY | Açık Erişim

  Hakkında:

  IMF’nin süreli yayınlarına, kitaplarına, çalışma belgelerine ve çalışmalarına, veri ve istatistik araçlarına erişim imkanı sunar. Ayrıca veritabanında makroekonomi, küreselleşme, kalkınma, ticaret ve yardım, teknik yardım, demografik bilgiler, gelişmekte olan piyasalar, politika önerileri, yoksulluğun azaltılması ve daha fazlası hakkında bilgi ve perspektif bulacaksınız.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 63- Khan Academy | Açık Erişim

  Hakkında:

  Khan Academy, alışılagelen eğitim sistemini değiştirip geliştirmeyi ve özgürleştirmeyi hedefleyen; kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Amacı isteyen herkesin, istediği an, istediği yerde dünya standartlarında ve ücretsiz eğitim alabilmesini sağlamaktır.

  Her Yerden Erişim İçin

   

 • 64- MDPI Journals | Açık Erişim

  Hakkında:

  Multidisipliner dergilerin yer aldığı açık erişimli akademik yayın platformudur.

  Bilimsel, açık erişim yayıncılığında öncü olan MDPI, 1996 yılından bu yana akademik toplulukları desteklemektedir. Merkezi İsviçre'nin Basel kentinde bulunan MDPI, tüm disiplinlerde her türlü açık bilimsel alışverişi teşvik etme misyonuna sahiptir.


  421 hakemli dergi ve 9 konferans dergisi dahil olmak üzere 430 farklı ve açık erişimli dergi mevcuttur.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 65- Open DOAR (Directory of Open Acces Repositories) | Açık Erişim

  Hakkında:

  Kurumsal açık arşiv sitelerinin listesini verir ve içeriklerinde toplu arama yapar.

  Her Yerden Erişim İçin

   

 • 66- OpenAIRE | Açık Erişim

  Hakkında:

  Avrupa Birliği  Yedinci Çerçeve programı kapsamında fonlanan akademik çalışmaların çıktılarına ücretsiz erişimi sağlayan bir açık erişim platformudur.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 67- PLOS Journals | Açık Erişim

  Hakkında:

  Mühendislik ve Tıp konulu dergilere erişim sağlar.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 68- PubChem | Açık Erişim

  Hakkında:

  PubChem kimyasal moleküller ve onların faaliyetlerini sunan bir veritabanıdır. Biyoteknoloji Bilgi Ulusal Merkezi (NCBI), Sağlık (NIH) ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından üretilen PubChem, küçük moleküllerin biyolojik aktiviteleri hakkında bilgi sağlar.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 69- Resmi Gazete | Açık Erişim

  Hakkında:

  Resmi Gazete' nin elektronik versiyonudur. Resmi Gazete'nin 7/2/1921 tarihinden itibaren yayımlanan tüm sayılarına erişebilirsiniz. Resmi Gazete'nin bazı cep telefonu ve tablet bilgisayarlarda kullanılmak üzere hazırlanan e-uygulaması hizmete sunulmuştur.

  Resmi Gazete internet sitesi ücretsiz, abonelik şartı aramaksızın hizmet vermektedir.

  Resmi Gazete, hizmetin gerektirdiği haller haricinde resmi tatillerde yayımlanmamaktadır.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 70- Semantic Scholar (Academic Search Engine) | Açık Erişim

  Hakkında:

  Semantic Scholar, bilgisayar bilimi ve biyomedikal ile ilgili araştırma yayınlarını içeren açık erişimli bir arama motorudur. PubMed, ArXiv, Springer Nature ve daha birçok yayıncının içeriğini indeksler.

  Her Yerden Erişim İçin

   

 • 71- TR Dizin | Açık Erişim

  Hakkında:

  TR Dizin, araştırmacıların Türkçe bilimsel içeriğe elektronik ortamda erişimlerini etkinleştirmek amacıyla, ULAKBİM tarafından oluşturulmuştur.

  TR Dizin; Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler temel konularında, Diş Hekimliği, Eczacılık, Mühendislik, Temel Bilimler, Sağlık Bilimleri, Veterinerlik, Sosyal ve Beşeri Bilimler alt konu alanlarında dergilerden oluşmaktadır.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 72- Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü | Açık Erişim

  Hakkında:

  Ahmet Yesevi Üniversitesi, Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü'nü hizmete sunmustur. Tamamlanan projede, 14 binden fazla madde ve 62 bin eserden oluşan yaklaşık 5 milyon kelimelik bir veri tabanı oluşturuldu.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 73- Türkiye Bilimler Akademisi Ulusal Açık Ders Malzemeleri | Açık Erişim

  Hakkında:

  Üniversite Açık Ders Malzemeleri (ADM) bir üniversitede verilen derslerin internet ortamında açık ve ücretsiz olarak erişimine ve kullanımına imkân sağlayan her türlü ders kaynağıdır. Projede ifade edilen açık ders malzemesi bir dönemi kapsayan (14 hafta ya da 42-50 saat) ders izlencesi, ders notları, ders sunumları (powerpoint sunumlar, video, animasyon, vb.), örnek sınav ve çözümleri, örnek ödev ve çözümleri, proje ve uygulamalar, ek okuma parçalarından oluşur.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 74- Unpaywall | Açık Erişim

  Hakkında:

  Makalelerin açık erişim versiyonları var mı yok mu, sorgulamasını yapmaya yarayan bir araçtır. Dünya genelinde 50.000'den fazla açık erişim dergilerinden arama yapılmasını sağlar. Yapmanız gereken sadece makalenin DOI numarasını girip tarama yapmak.

  Başlıca Arama Kaynakları:

  • PubMed Central,
  • DOAJ,
  • Crossref (özellikle lisans bilgileri)
  • DataCite

  Her Yerden Erişim İçin

 • 75- WDI Online (The World Development Indicators) | Açık Erişim

  Hakkında:

  World Bank WDI Online (The World Development Indicators) küresel ekonomi ile ilgili en önemli bilgi kaynaklarından biridir. WDI Online veritabanı 220 ülkeye ve 18 ülke grubuna ait, 1960-2007 yıllarını kapsayan 854 kalkınma göstergesine dayalı istatistiksel bilgiler verir. Veriler sosyal, ekonomik, finansal ve doğal kaynaklar ile ilgili bilgilerin yanı sıra çevresel göstergeleri de içerir. Veritabanının arayüzü kullanımı kolay bir biçimde tasarlanmıştır. Taramalardan elde edilen sonuçlar ölçeklendirilebilir, yıllara göre sıralanabilir, yüzdesel değişimlere göre görüntülenebilir, grafiğe dönüştürülebilir ve veriler, excel gibi yaygın kullanılan dosya türlerine aktarılabilir. WDI veritabanı düzenli aralıklarla güncellenmektedir. Ayrıca yıllık bilgiler Mayıs aylarında yüklenmektedir.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 76- YÖK Dersleri Platformu | Açık Erişim

  Hakkında:

  YÖK’ün izlediği “Açık Bilim ve Açık Erişim” politikasının değerli bir ürünü olan bu proje ülkemizin değerli akademisyenlerinin derslerini ve birikimlerini bütün öğrencilerimize açmaktadır. Platform, öğrencilerin nitelikli ders kaynaklarına erişimi için sürekli geliştirilip zenginleştirilecektir.

  Her Yerden Erişim İçin

 • 77- Zenodo | Açık Erişim

  Hakkında:

  Avrupa'daki açık erişim ve açık veri hareketlerinin öncüsü olan OpenAIRE projesi, Avrupa Komisyonu tarafından, Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen araştırmalar için her şeyi kapsayan bir havuz sağlayarak yeni ortaya çıkan Açık Veri politikalarını desteklemek üzere görevlendirildi. OpenAIRE ortağı ve açık kaynak, açık erişim ve açık veri konularında öncü olan CERN, bu olanağı sağlamış ve Zenodo Mayıs 2013'te faaliyete geçmiştir.

  CERN, araştırma programını desteklemek amacıyla Büyük Veri yönetimi için araçlar geliştirmiş ve Açık Veri için Dijital Kütüphane yeteneklerini genişletmiştir. Zenodo aracılığıyla bu Büyük Bilim araçları araştırmanın uzun kuyruğu ile etkin bir şekilde paylaşılabildi.

  Her Yerden Erişim İçin